آشنایی باسنگ عقیق معدنی

آشنایی باسنگ عقیق معدنی

سنگ عقیق معدنی

سنگ زینتی عقیق یکی از پرکاربردترین، متداول ترین و قدیمی ترین سنگ های زینتی در دنیا است. بسیاری از انواع سنگ های زینتی موجود در بازار از خانواده سنگ عقیق محسوب می شوند. با توجه به گستردگی و انواع و اقسام سنگ عقیق و نبود یک منبع فارسی مناسب در جهت اطلاع رسانی و آشنایی دوستداران سنگ های زینتی با این سنگ زیبا و در راستای افزایش آگاهی مخاطبان بر آن شدیم تا به صورت علمی و جامع در چندین مقاله به  بررسی ویژگی های و خصوصیات مختلف این سنگ زینتی به صورت علمی و به دور از خرافات و اطلاعات نادرست بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا پس از مطالعه این مقالات، درباره سنگ زینتی عقیق اطلاعات علمی و صحیح داشته باشید و علاوه بر آشنایی علمی با این سنگ، با انواع و اقسام این سنگ زینتی در بازار ایران و اصطلاحات رایج آن کاملا آشنا باشید.

انواع سنگ عقیق
انواع و اقسام سنگ عقیق

عقیق (Agate) فرم رشته‌ای از مواد معدنی کلسدونی است که از نوع میکرو کریستالی کوارتز است. عقیق متنوع ترین و محبوب ترین نوع مواد معدنی کلسدونی است که دارای تنوع زیادی به خودی خود است. عقیق (Agate) از نام رودخانه آچاتس(Achates) (که اکنون به عنوان رود دیریلو (Dirillo) شناخته می شود) در جزیره سیسیل (Sicily) ، ایتالیا نامگذاری شده است که آبهای فوقانی آن منبع باستانی این سنگ قیمتی بوده است. اگرچه الگوی موجود در ساختار و طرح هر عقیق منحصربفرد است ، اما محل یک عقیق می‌تواند شباهت‌هایی از سبک و رنگ عقیق را آشکار کند ، بنابراین بسیاری از عقیق‌ها را با یک پیشوند جغرافیایی می‌شناسند (مانند عقیق خراسان و یا عقیق یمانی). همچنین برخی از پیشوند‌های عقیق به طرح روی عقیق یا رنگ آن عقیق اشاره دارند.

عقیق معمولا به صورت کلوخه گرد یافت می‌شود و برای نمایان شدن الگوی داخلی پنهان در سنگ ، باید به صورت ورقه‌ای برش داده شود. عقیق در حالت طبیعی و به صورت کلوخه معمولا زیبا نیست. برای اینکه زیبایی‌های سنگ مشخص گردد نیاز به صیقل دادن سنگ خواهد بود تا از حالت مات طبیعی سنگ خارج گردد.

نحوه تشکیل سنگ عقیق بیشتر از رسوب لایه هایی از سیلیس در حفره های آتشفشانی یا حفره های دیگر و پر کردن این حفره‌ها است. لایه‌ها که در مراحل مختلف ایجاد می‌شوند به همراه لایه‌های جدید، رنگ‌های متنوع و متناوبی را ایجاد می‌کنند. از آنجا که حفره‌های محل رسوب‌گذاری برای تشکیل سنگ عقیق به طور نامنظم و منحصر به فرد شکل گرفته‌اند ، هر عقیق بر اساس شکل حفره محل رسوب‌گذاری آن، الگوی خود را تشکیل می دهد. وقتی یک حفره کاملاً پر شود ، یک توده جامد و کامل از سنگ عقیق تشکیل می شود ، اما اغلب فقط قسمتی از حفره پر می شود و یک حفره خالی و بدون مواد رسوبی باقی می‌ماند که اغلب با رشد کوارتز کریستالی بر روی لایه داخلی خود همراه است. این دلیل تشکیل عقیق در پوشش بیرونی اکثر ژئودها است.

عقیق ژئود
عقیق ژئود

عقیق‌ها را  اغلب رنگ کرده یا رنگ آن‌ها را تقویت می کند. این به ویژه در مورد عقیق‌های هندی و برزیلی صادق است.

جدول مشخصات سنگ عقیق

فرمول شیمیاییSiO2
دی اکسید سیلیکون
رنگ‌هارنگ های سفید ، آبی ، قرمز ، سبز ، زرد ، نارنجی ، قهوه ای ، صورتی ، بنفش ، خاکستری و سیاه است. برخی از اشکال نادر عقیق به رنگ رنگین کمان.
رنگ خاکهسفید
سختی موس6.5 تا 7
سیستم کریستالیشش ضلعی
فرم های کریستال و دانه‌هاعقیق فرم رشته‌ای میکروبلوری از کوارتز معدنی است و در کریستالهای مرئی مشاهده نمی شود.
عقیق معمولا به صورت کلوخه ، در فرمت‌های بزرگ ، به صورت خوشه انگور، برآمده یا استالاکتیتی ، به صورت ریگ‌های گرد و به صورت پوشش های ژئودها
شفافیتاز شفاف تا مات
وزن مخصوص2.6 تا 2.7
درخشششیشه ای
رخندارد
شکستگیناصاف و دارای پستی و بلندی
سختیشکننده
سایر علائم شناسایی1) معمولاً فلورسنت به رنگ‌های سبز یا سفید هستند..
2) تریبولومینسانس (Triboluminescence) یک پدیده نوری است که در آن هنگامی که یک ماده به صورت مکانیکی جدا می شود ، پاره می شود ، خراش می خورد ، خرد می شود یا مالیده می شود ، نور ایجاد می گردد. این پدیده کاملاً درک نشده است ، اما به نظر می رسد با جداسازی و اتحاد مجدد بارهای الکتریکی ساکن ایجاد شود.)
3) پیزوالکتریک (پیزوالکتریک بار الکتریکی است که در برخی از مواد جامد در پاسخ به تنش مکانیکی اعمالی جمع می شود. کلمه پیزو الکتریک به معنای برق ناشی از فشار و گرمای نهان است)
تست پیچیده برای شناسایی عقیقدر اسید هیدروفلوریک حل می شود.
در گروهسیلیکات ها (گروه مواد معدنی حاوی مقادیر مختلفی از عناصر سیلیکون و اکسیژن. سیلیکات ها بزرگترین گروه مواد معدنی را تشکیل می دهند.)
تکتوسلیکات (گروه سیلیکاتهایی که هر چهار اتم اکسیژن آن‌ها از هر چهار گوشه با یک چهار ضلعی مجاور به اشتراک گذاشته شده است.)
گروه سیلیکا(گروهی از کانیهای سیلیکات در زیر طبقه tectosilicates که فقط از سیلیس تشکیل شده اند (دی اکسید سیلیکون - SiO2). مواد معدنی موجود در این گروه ، انواع کوارتز ، کلسدونی ، اوپال ، تریدیمیت و کریستوبالیت (و همچنین چند شکل نادر از دی اکسید سیلیکون) هستند. اگرچه اوپال علاوه بر سیلیس حاوی آب است ، اما با این حال در گروه سیلیس قرار دارد.)
ویژگی های قابل توجهالگوهای نواری (باندینگ)
نوع سنگ دارای عقیقعقیق در تقریبا در تمام محیط های معدنی قابل مشاهده است ، اما بیشتر در سنگ های آذرین مانند بازالت مشاهده می شود.
آذرین ، رسوبی ، دگرگونی
(Igneous, Sedimentary, (Metamorphic

جدول ویژگی های سنگ عقیق

منابع علمی مقاله:

سایت مینرال دات نت

سایت geology.com (سایت زمین شناسی)

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: